LASTİK ve JANT TAMİRİ

  Jant Düzeltme

Tüm araçlarınızda araç üreticilerinin üretmiş olduğu alımınyum çelik alaşımlı veya demir jantlarınız araç üzerinde lastik ile beraber ilk temasınızı ve emniyetinizi sağlayan en önemli parçalardır. bazı yolların çukurlu veya tümsekli olmasından ötürü özellikle basık seri lastiklerde çok fazla dışarıdan gözle görülemeyen içten pot yapma gibi eyilmeler meydana gelmektedir, bursa rotbalans bu tip eyilmeler jantın dairesel salgısız dönüşünü bozduğu için araçta her hangi bir balanssızlık hissettirmese dahi salgılı dönüşten dolayı lastiklerinize ,ön takım süspansiyon aksamlara ciddi hasarlar verecektir. Rot Balans araç lastiklerinde nitrojen hava kullanımları jant eğilmelerini ciddi oranda azaltmaktadır.Herhangi bir sebepten dolayı eyilen jantlarınızı kesinlikle torna da düzelttirmeyiniz ,torna ile jantın incelmesine müsade etmeyiniz. Pres ile düzeltilebilen şekilde düzelttirmeyi tercih ediniz.

JANT SEÇİMİ ; bursa rotbalans Çoğunlıkla bazı araçlarda araç üreticisinin üretmiş olduğu jantlar görsel olarak tercih edilmeyip, daha farklı görsel ve boyutlarda jant değişimi yapılırken kesinlikle üreticinin tavsiye etmiş olduğu muadili ölçülere uyarak ve teknik ofset ,ağırlık taşıma indexlerine uygun , bijon delik ölçüsü , ve göbek mm ölçülerine dikkat edilmesi gereken çok önemli unsurdur. özellikle jant değişimlerinde göbek mm ölçülerine uyulmadan kullanılan jantlarda göbek ortalama ve taşıma sigortası ortadan kalkmakta ve bijonlara aşırı yük binmesinden dolayı istenilmeyen sıkıntılar yaşanabilir. Lastik ve jantlarınızın uyumlu olmasına maxımum özen gösteriniz.

ÖNEMLİ TAVSİYELER ; bursa rotbalans özellikle binek otolarda normal şartlar dahilinde ortalama her 10.000 km de bir rot balansınızı ve lastik rotasyonları yapılırken özellikle jantlarınızın kontrolünüde yaptırınız. veya şüphelendiğiniz durumlarda muhakkak jant kontrollerinizi yaptırınız.

 

lastik tamiri LASTİK TAMİRİ

Lastiklerinizi araç üreticilerinin tavsiye etmiş olduğu ebad ve hız kodlarına uygun şekilde kullanmaya özen gösteriniz, veya jant lastik değişimi gibi extra durumlarda lastik jant denklik uyum tablosundaki muadili ebad ve hız kodlarında kullanılması gereklidir. Araç lastiklerinizi diş derinliği 3 mm güvenlik sınırında , lastik imalat tarihinden 5 yılı geçen sürelerde veya ortalama 50.000 km ömrünü tamamlamış durumlarda lastiklerinizin yenilenmesi gereklidir.

Bozuk Yol ,çukur ve herhangi bir darbe sonucu yanaktan balon yapan veya yarılan kesilen lastiklerinizi yanaktan sıcak yama veya herhangi bir tamir yaptırarak kullanmayınız ,çünkü balon yapmış olan veya yarılmış lastiklerde kuşak omuz ve topuk kısmındaki bileşimlerin ayrışmasından dolayı ciddi risk meydana gelebilir.

Özellikle basık seri lastiklerde yanak ve jant mesafesi çok kısa olduğundan ötürü çukur veya herhangi bir darbe sonucu lastiğin topuk(janta oturan kısmı )kısmı ile sırt kısmı aşırı esnemeden dolayı jant , lastik yanak kısmındaki iplerin veya çelik kuşakların ayrışmasına yol açabilir .Bu ayrışmada dolayı araya hava sızma şekline yanakta balon diye tabir ettiğimiz yanakta kısmi şişme meydana gelebilir. Genellikle bu tip balon şikayetleri imalatçı firmalar tarafından garanti kapsamına kabul edilmeyen konudur. Herhangi bir sırttan lastik patlaması durumunda lastiklerinizi mutlaka mantar yama ile tamir ettiriniz.

küçük sanayi rot balans sevisi, nilüfer rot balans servisi, küçük sanayide rot balanscı , rot balans servisi, bursa rot balan servisi, birlik rot balans, birlik rot balans servisi, rot balans servisi bursa,bursa da oto lastik tamir servisi, bursa oto lastik satışı satıcıları satanlar, bursada bursa oto lastik satan yerler, bursa oto lastik tamiri yapanlar, bursa oto lastik rot balans servisi