ÖN TAKIM KONTROLÜ

ÖN TAKIM KONTROLÜ

Araçların ön ve arka düzen parçalarının kontrolü önemlidir. Aracın yol tutuş hakimiyetini iyi yada kötü yönde etkileyen tüm elemanlar ön düzen de bulunmaktadır.
Kullanmakta olduğumuz yada satın almayı düşündüğümüz bir aracın ön düzen ve arka dingil grubu elemanlarını nasıl kontrol etmemiz gerektiğini sizlere görseller ile anlatmaya çalışacağım. Bursa Ön takım Kotnrolü, ön takım kontrolü bursa 

ön takım kotrolü

Sol görselde ön düzen parçalarından, salıncak-salıncak alt rotili-rot başrot kolu-amortisör-viraj demiri ve lastiği-taşıyıcı podya yı görmektesiniz.
Tüm bu elemanların aşık ve burç kısımlarında boşluk kontrolü yapılamalıdır.Levye yardımı ile aşık kısımları kastırılarak boşluk olmadığında emin olunmalıdır.
Görselde görüldüğü gibi sol aks mili üzerindeki aks körüğü yağını dışarı vermeye başlamıştır,göz ile aks ve körüğünüde incelemiş olduk.


Sol altta bulunan görselde ise amortisör ve helezon yayını görmektesiniz.Amortisör mili üzerinde bulunan toz lastiği ve amortisör üzeri bilyalı kule takozunuda görebilirsiniz.Öncelikle helezon yayında kırık çatlama kontrolü yapılır.Daha sonra ise amortisörde yağ kaçağı kontrolü yapılır.Lift pozisyonunda aracın tekerlekleri sallanarak üst takoz boşluğu ve sağ sol tur ile üst kule bilyada ses kontrolü yapılabilir.Araç tekerlekleri zemine bastığında amortisör dirençleri araca ağırlık uygulanarak kontrol edilebilir. Yani araca ön bölümden aşağı doğru baskı uyguladığınızda kafa aşağı esneyip elinizi çektiğinizde tek hareketle eski seviyesine gelmelidir. Salınım devam eder ise yani in, kalk gibi kafa sallarsa amortisörler zayıflamış demektir. 


Sol alt üçüncü görselde ise arka amortisör ve arka dingili, torsiyonu görmektesiniz.Amortisör üzerinde yağ kaçağı konrolü ve alt bağlantı burcu ile üst takoz kontrollerini yapmamız gereklidir.Yol testi ile arka düzende ses kontrolü yapılabilir.Ayrıca ön amortisörlere yaptığımız esneme kontrolünüde arka gruba yapmalıyız.Amortisörlere ağırlık uygulayarak esnemeye karşı dirençli olduklarından emin olunmalıdır. 

 

Son dördüncü görselimizde ise dingil burçlarını kontrol etmeliyiz,kimi araçlarda arka travers burcu olarak adlandırılırlar.Dingil burçlarının lastik kısımlarında yırtılma kopma kontrolü yapmalıyız.Eskiyen dingil burçları görselde olduğu gibi ön çatlama ve deformasyona uğrar, sonrası ise yırtılma kopma olur. Arka düzende en ufak kasiste küt küt tarzı araç gövdesine yayılan bir ses duyulur.

En son olarak arcı yanal kayma test cihazına yada rot ölçümüne sokmanızda fayda olacak, ön düzen açıları kontrol edilerek eğri olan ön yada arka taşıyıcılar var ise tespit etmiş olursunuz.

küçük sanayi rot balans sevisi, nilüfer rot balans servisi, küçük sanayide rot balanscı , rot balans servisi, bursa rot balan servisi, birlik rot balans, birlik rot balans servisi, rot balans servisi bursa,bursa da oto lastik tamir servisi, bursa oto lastik satışı satıcıları satanlar, bursada bursa oto lastik satan yerler, bursa oto lastik tamiri yapanlar, bursa oto lastik rot balans servisi