ROT AYARI

 

ROT ve BALANS AYARLARI:

    bursa rotbalans düz yolda direksiyon avuç içinden hafifçe bırakıldığında araç sağa veya sola doğru sapma gösteriyorsa; * Virajlarda ön tekerleklerden aşırı sürtünme velastik sesi geliyorsa; * Arka tekerlekler, ön tekerleklerin izini takip etmiyor, aracın yanlamasına yol aldığı hissedilmiyorsa; * Tekerlekler ve aracın burun kısmı tam karşıyı gösterirken direksiyon simidi olması gerekenden farklı bir konumda duruyorsa  bursa rotbalans Ayarlarıbozulmuş veya fabrika ayarlarından sapmış... * Süratli sürüşte aracın direksiyon simidi elinizin içerisinde titriyorsa ve hissedilir vuruntular varsa lastik ve jantlar sağlıklı olarak dönmüyor demektir ve BALANS Ayarları bozulmuş veya fabrika ayarlarından sapmış demektir. 
Bu ayarlar, aracın yol tutuş ve frenlenmesinde hayati önem taşır. 
Tümsek, Kasis ve Çukurlarla dolu bozuk yol şartları göz önüne alınarak araç ayar bozukluğu belirtileri gösterdiğinde yetkili bir servise müracaat etmek can güvenliğiniz, aracın ekonomik ömrü ve yakıt tasarrufu konularında şarttır.
Araçlara önce BALANS Ayarı, sonra ROT Ayarı yapılır. Bursa Rot BalansRotbalans servisiKüçüksanyi Rotbalans , Bursa Rotbalans Servisi,

Bilgisayarlı sistemlerin hata oranı çok düşük hatta sıfırdır. 
Jant ve Lastik olmak üzere 2 parçadan oluşan tekerleklerimizin herhangi birinde olabilecek yapısal dengesizlik, tekerleğin tam bir daire çizmesini engeller ve yumurta şekli benzeri hareket sağlar. Tekerlek yukarı-aşağı doğru dengesiz dönüyorsa, yani dönüş sırasında zıplama oluyorsa statik balans ayarı; sağa sola doğru dengesiz bir dönüş varsa, ve tekerlek yalpalıyorsa dinamik balans ayarı yapılması gerekir. 
Statik ve Dinamik Balans: Tekerleklerin balans ayarları iki aşamada gerçekleştirilir. 
Statik ve dinamik ayarları sabit balans makinesinde yapıldıktan sonra tekerlekler monte edilip bilye, kampana veya disklerle birlikte dönerken son balans işlemi yapılır. 
Statik ve dinamik balans ayarları için tekerlekler sökülerek sabit balans makinesine bağlanır. Ancak balans ayarı işlemine başlanmadan önce jantlarda herhangi bir hasar olup olmadığı kontrol edilir ve lastik hava basınçları fabrikanın öngördüğü değerlere getirilir. Eğer jantta bir eğrilik veya hasar varsa bunun düzeltilmesi ya da yeni bir jant alınması gerekir. Lastik hava basınçları farklı değerlerdeyken yapılan balans ayarı, lastik havaları fabrika ölçülerine getirildiğinde yine ayarsızlık meydana getirir. Bilgisayarlı sabit balans makinesine bağlanan tekerleğin hafif olan kısmı ve ne kadar kurşun ağırlık takılması gerektiği ekranda görülür. Gerekli ağırlık takıldıktan sonra tekrar döndürülen tekerleğin ağırlık dağılımı tam olarak dengelendikten sonra işlem tamamlanır. Bu işlem dört tekerleğe de ayrı ayrı yapıldıktan sonra tekerlekler araca monte edilir. Son balans işlemi için kullanılan makinenin tekerleği döndüren kısmı belirli bir dönme devrine ulaştığında makine üzerindeki bir lamba belli aralıklarla yanıp sönmeye başlar. Lastikten yansıyan ışığın makine üzerindeki optik bir sensör tarafından okunmasıyla yine hafif olan bölge tespit edilip gerekli kurşun ağırlık takılarak balans ayan tamamlanır.

ROT AYARI:

Rot ayarının ilk aşamasında otomobilin hayati parçalarından olan ön takım elemanları kontrol edilir, boşluk yapan, gevşeyen ya da ömrünü tamamlayan varsa öncelikle bu problemlerin giderilmesi ve sözkonusu parçaların yenilenmesi gerekir. Rot ayarı tekerlek balans ayarından sonra yapılır. Oldukça kısa bir sürede hatasız olarak rot ayarı yapılabilen bilgisayarlı makinelerin aparatları ön tekerleklere doğru şekilde bağlanmalıdır. Bilgisayar ekranındaki değerler fabrika değerlerine gelinceye kadar kamber, kaster, toe açıları ayarlandığında rot ayarı tamamlanmış olur.

BİLGİSAYARLI ROT - BALANS SİSTEMLERİ:

Rot - Blans ayarlarının yaptırılacağı serviste bilgisayarlı sistemlerin olması çok önemlidir. Özellikle yeni model otomobillerde çok hassas olan ön takım ayarlarının fabrika ölçülerine getirilmesi için bilgisayarlı sistemler idealdir. Eski sistem ayar makinelerinde hata oranı ayarı yapan kişinin kişisel becerisiyle de değiştiğinden bu konuda da uzman kişilerin seçilmesi yerinde olacaktır.

 

Rot, Bilgisayarlı, rot, balans, ön düzen, far, lastik, değişimi, patlak, ayar, kışlık, yazlık, bakım,

küçük sanayi rot balans sevisi, nilüfer rot balans servisi, küçük sanayide rot balanscı , rot balans servisi, bursa rot balan servisi, birlik rot balans, birlik rot balans servisi, rot balans servisi bursa,bursa da oto lastik tamir servisi, bursa oto lastik satışı satıcıları satanlar, bursada bursa oto lastik satan yerler, bursa oto lastik tamiri yapanlar, bursa oto lastik rot balans servisi